Mít nemovitost bez pojištění je riziko, tvrdí analytik

PR články

Mít rodinný dům nebo byt bez pojištění nemovitosti je v současnosti velkým rizikem. Myslí si to finanční analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Bulík.

Majetek lidí podle něj suverénně nejvíce ohrožuje voda, podle statistik Slovenského hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bylo v roce 2018 oproti 2017 pětkrát více povodní (696) a polovinu z nich tvořily přívalové srážky.

záplavové území

„Pojišťovny dlouhodobě pracují s povodňové mapami, které jim ukazují, které území jsou rizikovější než jiné,“ uvádí Bulík s tím, že od rizikovosti se následně odvádí i výše pojistného. Pokud stejné území zasáhne ti roky po sobě povodeň, pojišťovny zvažují stopku na pojištění proti tomuto živlu.

„Pro lidi to znamená, že před stavbou nebo koupí domu si třeba ověřit, zda nejde o záplavové území a pokud ano, takovému bydlení se vyhnout,“ radí analytik. V neposlední řadě doporučuje již existující pojistku nevypovídat, protože tak majitel nemovitosti riskuje zhoršení podmínek.

Při vytopení po bouři pro otevřené okno se poškození nedočkají náhrady. „Základním požadavkem pojišťovny u každého typu rizika je, že vy jako majitel nemovitosti uděláte všechna opatření, abyste škodě předešli,“ vysvětluje Bulík. Podle něj to mnoho lidí podceňuje. Pokud tedy do domu naprší přes otevřené okno, majitel porušil smlouvu a pojišťovna má tím pádem nárok krátit nebo zcela odmítnout proplacení škody.


Neváhejte se sjednáním pojištění pro Váš domov. Nevíte si rady, jak vybrat to nejvýhodnější? Podívejte se na možnosti pojištění domácnosti.


Pojistit stavbu, ale i nábytek či jiné vybavení

„Je proto klíčové, abyste vždy při odchodu z domu zkontrolovali, že jste zavřeli okna, nenechali téct vodu či závodit toaletu, vypnuli plyn a zamkli dveře. To je základní předpoklad získání odškodného od pojišťovny,“ zdůraznil analytik.

„Klíčové je pojistit se proti rizikům, které vám mohou způsobit nejvyšší škody. Čili chránit si samotnou stavbu pojištěním nemovitosti, ale nezapomínat ani na domácnost, čili nábytek a další vybavení,“ shrnul Bulík s tím, že nelze zapomínat ani na pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti, což může pomoci například v případě, kdy rampouch ze střechy domu poškodí něčí parkující auto.

V případě, že dojde k pojistné události, škodu třeba hned nahlásit na infolince pojišťovny a následně detailně nafotit a zaslat pojišťovně. Po nahlášení události může majitel dům uklidit, ale pouze do nezbytné míry, neboť některé škody nejsou na první pohled viditelné. „Podstatné je počkat na obhlídku a až potom řešit velký úklid a opravy,“ dodává Bulík.

aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr