Vaše domácnost může být udržitelná už dnes. Inspirujte se průzkumem od IKEA

PR články

Slováci přitom přispívají k jeho ochraně zejména formou úspory energie (68%) a minimalizací odpadu (41%). Avšak až 1/3 Slováků si stále myslí, že výrobky šetřící energii, vodu a minimalizují odpad, jsou dražší než klasické výrobky. Přečtěte si více o tom, jak přistupujeme k udržitelné domácnosti a zjistěte, kam patříte vy. Zjistíte zároveň, že udržitelnost není žádný luxus a přispět svou malou částí k velké změně může každý z nás.

Kde šetříme nejvíce
Ukazuje se, že v slovenská domácnostech šetříme hlavně energii. Úsporné spotřebiče jsou pro Slováky volbou číslo jedna a při rozhodování o koupi je pro nás důležitá zejména jejich cena. V 86% Slovenská domácností dnes můžeme najít žárovky LED. Své účty za energie snižujeme praktickými life-Hack. Během chladných dnů zvykne 79% Slováků používat textilie na regulování teploty v domácnosti, 51% z nás dokonce velmi často.

Také, více než polovina z respondentů se pochlubila pravidelným využíváním znovu dobíjecích baterií. Mezi bariéry, kvůli kterým je zbývajících 45% z nás nevyužívá, patří zejména jejich cena (37%), naše zapomnětlivost (31%) a nedostatek času na nabíjení (15%). Používání alkalických baterií ma negativní vliv na přírodu, proto se IKEA letos zavázala odstranit všechny nedobíjecí alkalické baterie z globálního sortimentu vybavení domácnosti do října 2021.

Udržitelný přístup i ve spojení s nábytkem
Důležitou a nedílnou součástí našich domovů je náš nábytek. Kde a jak ho nejčastěji nakupujeme? Navzdory všudypřítomné digitalizaci až 76% Slováků nakupuje nábytek přímo v prodejně s nábytkem. Nákup nábytku výhradně přes e-shop oblibě 18% Slováků. Nábytku v domácnosti se nejčastěji zbavujeme až když je starý, zničený a ošarpaná (63%), když potřebujeme jiný rozměr (19%) či vyjde z módy (18%).

Až polovina Slováků si nikdy nekoupila žádný nábytek z druhé ruky. Téměř 1/3 z této skupiny spotřebitelů nad tím nikdy ani nepřemýšlela, pro ostatní není použit nábytek hoden koupě za nabízenou cenu (23%), koupě jej riskantní (21%) nebo nehygienická (18%).

To je něco, na čem ještě můžeme zapracovat, protože změna přístupu by pomohla k udržitelnějším domácnostem. Samotná IKEA Bratislava v listopadu 2017 spustila službu Druhý život nábytku, která umožňuje zákazníkům prodat svůj nevyužitý nebo nepotřebný nábytek z IKEA.

Zákazníci si v prodejně mohou také zakoupit i up-cyklovaem textilní výrobky z nevyužitých látek IKEA, které se do sortimentu dostali díky projektu Druhý život látkám a spolupráci s neziskovou organizací Dom Svítání. Hlavním cílem obou projektů je minimalizovat odpad v co nejvyšší možné míře.

Lepší budoucnost na dosah
Začněte vést udržitelnější domácnost už dnes. Přispějte ke snížení našeho dluhu vůči planetě, a zároveň ušetři cenné eura pro rodinný rozpočet. Nejde přitom o žádnou vědu, stačí pár jednoduchých pravidel a je to. IKEA již dlouhodobě vyvíjí a navrhuje produkty, u kterých se ve výrobním procesu využívají udržitelné, recyklované nebo recyklovatelné materiály a nezaostává ani pokud jde o odpovědný přístup ve spojení s jídlem.

V posledních letech na trh uvedla například vegetariánský hotdog, který má ve srovnání s tím klasickým o 85% nižší uhlíkovou stopu, veganskou zmrzlinu zda nové bezmasá kuličky založené na rostlinné bázi. Své zákazníky vzdělává i prostřednictvím své aplikace IKEA Better living, pomocí které vysvětluje environmentální dopad různých aktivit. Společnost IKEA věří, že i malá změna v chování spotřebitelů dokáže vytvořit velký pozitivní dopad na životní prostředí.

aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr