Vyniknou v tradičních i moderních záhonech! Vysaďte si ty nejkrásnější odrůdy

PR články

Česnek či pažitka určitě patří k stálicím vašich zeleninových záhonů. Několik druhů z tohoto rodu však patří i k okrasným rostlinám. Poznejte jejich nevšední krásu.

I okrasné česnek mají typické kulovité květenství, které vystavují na odiv od konce jara po celé léto. Téměř všechny druhy běžně dostupné v zahradních centrech jsou mrazuvzdorné. Mají rady slunné stanoviště a dostatečně propustnou půdu. Jedinou výjimkou je česnek zlatožlutý (Allium moly), který preferuje spíše vlhčí místo v polostínu.


Česnek dokonale ladí s okrasnými travinami a se šalvěj. Půvabně vypadají před květem, v květu i po odkvětu.
Široký výběr a použití

Drobné hvězdicovité kvítky jsou uspořádány do soukvětí převážně fialové barvy. Najdou se však i odrůdy s bílými, růžovými, vínovými, modrými zda se žlutými soukvětími. Ty nejnižší odrůdy klidně použijte do skalky či do nádoby, středně vysoké vyniknou v trvalkovém záhonu v kombinaci s okrasnými travinami, se šalvějí Hajnal, s šanta. Nízké druhy se používají i na lemování záhonů. Pro tento účel se hodí i známá pažitka (Allium schoenoprasum). Nejlépe, dosahující výšky kolem jednoho metru, se budou vyjímat jako solitéry, případně dominanty záhonů. Záhon koncipujte tak, aby okolní trvalky zakryly usychající listy česneků v průběhu léta. Průměr květenství je rovněž u jednotlivých odrůdách odlišný. Ty nejdrobnější mají průměr jen pár centimetrů, největší klidně až dvacet centimetrů. Jejich listy mají typický česnekový zápach. Většina druhů má listy úzké tmavozelené barvy. Květy jsou atraktivní i po odkvětu, nemusíte je tedy hned seříznout.

Okrasný česnek je skvostem v každé zahradě.
péče

Česnek na jaře a na podzim, zejména v období dlouhodobého sucha přiměřeně zavlažujte. Na jaře přivítají přihnojení vyzrálým kompostem. Po odkvětu je nechte zatáhnout a listy zcela vysušit. Odkvetlé květy můžete na rostlině ponechat, dokud nevytvoří semena, i tehdy jsou dekorativní. Cibule můžete několik let nechat na stejném stanovišti. Vyberte je, až když porost příliš zhoustne nebo rostliny přestanou kvést. Udělejte tak po zatažení. Na podzim pak můžete dceřiné cibule opět vysadit na nové místo.

6 pravidel vysazování okrasných česneků
Cibulky vysazujte na slunné stanoviště, do propustné půdy od září do listopadu.
Na dno výsadbové jamky dejte kompost.
Hloubka výsadby by se měla rovnat dvoj- až trojnásobku výšce cibule.
Jako u všech cibulovin, i zde platí, že cibulky vysazujte ve skupinách (menší po 7-12 ks, větší po 3-5 ks)
Dodržujte vzájemnou vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami (přibližně trojnásobek velikosti cibule).
Po vysazení zavlažte, sázejte ideálně během zamračeného dne, aby cibule příliš neobschli.

aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr